Body Piercing Bakımı
Piercing Bakımı
İyileşme süreci ve bakım
Saygın ve sorumluluğunu bilen bir piercing stüdyosu müşterilerine yazılı ve sözlü olarak bakım önerilerinde bulunmalıdır.Piercing uygulamasının iyileşme süreci 3 aşamalıdır :
1.     İltihaplı ve yangılı dönem: Bu dönemde yara açıktır.Kanama,iltihap ve hassasiyet beklenen reaksiyonlardır.
2.     Gelişme ve bölünme( prolifeatif) dönemi: Bu dönemde vücut iyileşme için hücre ve protein üretir.Bu dönem haftalar,aylar hatta 1 yıldan fazla sürebilir.
3.     Olgunlaşma ve yeniden biçimlenme dönemi: Bu dönemde piercingin dayanıklılığının artması ve sabitlenmesi için hücreler sıraya dizilirler.Bu süreç aylar,yıllar alabilir.
Takının üzerinde beyaz ya da açık sarı bir akıntının görülmesi normaldir.Bu akıntı yarayı korur ve nemli tutar.Öte yandan ilk piercing uygulamalarında çok hafif iltihaplanma görülmesi de doğaldır.
Piercing uygulamasının iyileşme süresi uygulanan yere göre değişiklik gösterir.Cinsel organ piercingleri için iyileşme süresi daha hızlıdır.Göbek deliği piercingleri ise daha yavaş iyileşirler.
Bakım için kullanılması gereken medikal ürünleri, uygulamayı yapan profesyonel studyolardan tam olarak nasıl ve ne şekilde uygulanması gerektiğini öğrenebilirsiniz.