Dövme Bakımı
Dövme Sonrası Bakım
Yapılan yer ve desenin büyüklüğüne göre bakım; dövmeyi yaptıran kişiye göre farklılık gösterir. Ancak bunun dışında standartlaşmış ve göz ardı edilmemesi gereken bakım kuralları aşağıda yazılmıştır.
Bazı sanatçılar dövme yapılan alanı ilk 24 saat boyunca sararlar. Bazıları ise 2 saatlik geçici bir bandaj uygularlar. Birçok sanatçı ilk iki hafta sıcak su ve havuz suyu temasından kaçınılmasını önerir. Bunun nedeni dövme mürekkebinin renginin solmasını ve enfeksiyon riskini önlemektir. Deride oluşacak kabuğun soyulmaması ve yeni dövmenin en az üç hafta boyunca güneş ışıklarından korunması gerekmektedir. Bepanthene, kakao yağı,yanık ve yara kremleri dövmenin üzerine sürülebilir. Profesyonel stüdyolarda yapılan dövmeler için enfeksiyon riski çok düşüktür. Çünkü profesyonel sanatçılar tek kullanımlık aletler kullanırlar ve makinelerini her kullanımdan sonra sterilize ederler. Ancak, amatör stüdyolarda enfeksiyon riski oldukça yüksektir. HIV, hepatit, uçuk, mantar tüberküloz gibi birçok hastalık, steril olmayan aletlerin kullanılması sonucu kişiden kişiye bulaşabilir.

Yaklaşık 10-15 gün tavsiye edilen bakım kreminin her gün en az 4 kere dövme yapılmış bölgeye masaj yaparak yedirilmesi gerekir.
Bakım kreminin derinize parlaklık verecek kadar kullanılması tavsiye edilir.
Dövme yapıldıktan sonra, takip eden en az 2 hafta boyunca deniz, göl, havuz gibi bakteri ve mikrop ihtiva etmesi mümkün yerlerde yüzülmemelidir.
Kaşınması halinde kesinlikle kaşınmaması, üzerine hafifçe vurularak kaşıntının geçirilmesi ile veya hafif bir şekilde ıslatılarak ( kabuk atmış dövmeler için geçerlidir ) sorun çözülmelidir.
Dövmenin üzerinde oluşan kabukların yolunmaması, kabuğun kendi kendine atması beklenmelidir.
Alkol ihtiva eden krem ve vücut losyonu gibi şeyler dövmenin bulunduğu yere temas ettirilmemelidir.
Dövme yapıldıktan sonra, takip eden en az 4 hafta boyunca direk güneş ışığına maruz kalmamalıdır.
Dövmeyi tahriş edebilecek dar kıyafetler giyilmemelidir.
Dövme iyileştikten sonra, tavsiye edilen kremin bir süre daha sürülmeye devam edilmesi, dövmeye parlaklık kazandıracaktır.