Dövme Yaptırmak İsteyenler İçin Desen ve Yer Seçimi
Dövme yaptırmak istedikten sonra, karşımıza çıkan sorulardan ikisi dövme modeli ve dövme için uygun yer seçimidir. Dövmeyi nereye yaptırsam dediğimiz zaman iş ciddileşmiştir ve bu konuda çok hassas davranılması gerekmektedir. Eğer bu konuya gereken hassasiyeti ve önemi vermezsek yaşamımızın herhangi bir döneminde yaptırdığımız dövme ya da dövmelerimiz bize bir sorun olarak geri dönecektir. Peki, ne gibi sorunlar yaşayabiliriz bu konu hakkında? 
Bazen kalabalığın içinde bakışların odağı olmak, bazen iş görüşmelerinde karşımıza çıkabilecek sıkıntılar bazen de kendi kendimize düşeceğimiz çatışmalar, karamsarlıklar hatta psikolojik sorunlar olabilir. Günlük hayatı yaşarken, dikkat etmemiz gereken toplum tarafından konulmuş olan bazı yaptırımlar vardır ki bu yaptırımlar bazen usandırıcı, bazen de gerekli olabilmektedir. Dövmeyi yaptırmadan önce ya da sonrasında hayatımızdaki etkileri nelerdir diye uzun bir süre ciddi olarak düşünmek gerekmektedir.
Dövme yaptırmak genelde 18 ile 45 yaş arası insanların daha çok rağbet ettikleri bir iştir. Ancak dövme yaptırırken, birçok insanın pek önemsemediği şey meslek ve öğrenim hayatlarıdır. Ve bu konu ciddi önem teşkil etmektedir. Meslek ve öğrenim hayatımızı olumsuz şekilde etkileyebilecek desen ve yer seçimlerinde dikkat etmeli ve dövme yaptırmaya karar verirken mutlaka hayatımızın ileriki dönemlerinde, kariyerimizin nasıl ilerleyebileceğini de düşünerek mantıklı adımlar atmalıyız. Mesela iş görüşmelerine giderken en iyi ve en güzel kıyafetlerimizi giyer ve olabildiğince kaliteli davranmaya özen gösteririz. İşte bu anda dövmeleriniz veya piercingleriniz, iş görüşmenizi yapan ve sizin işe alınıp alınmayacağınıza karar verecek olan yetkili kişinin, sizin için olumsuz düşüncelere sahip olmasına neden olabilir. Ayrıca ailenizden ve yakın çevrenizden de alabileceğiniz tepkileri göz ardı etmemekte fayda var. Her ne kadar benim hayatım kimseyi ilgilendirmiyor, bu benim hayatım deseniz de diğer insanların size verebileceği sıkıntıları kesinlikle göz ardı etmeyin derim şahsımca. Bu kadar yazılandan benim çıkarabileceğim sonuçlar şunlar olabilir. Desen ve yer seçimi yaparken; kısa kollu gömlek, askılı herhangi bir kıyafet, diz üstü etek giydiğiniz zaman vücudunuzda açık kalan kısımların fazla tercih edilmemesini, desen seçerken de, ilerde popülaritesini kaybedebileceğini düşündüğünüz modelleri ve özellikle, dini, siyasi ve yasadışı içerikli desenleri kesinlikle yaptırmamanızı tavsiye ederim.